Jernbanegade, 97 m2, 3 værelser, 10.490 kr.
10.490 kr/md
Ubegrænset
Lejlighed
Slagelse
97 m²
3 værelser
Jernbanegade.
Lejligheden på Jernbanegade i Slagelse er en rummelig bolig med tre værelser og et samlet areal på 97 kvadratmeter. Huslejen er 10.490 kr. om måneden, og der betales et depositum på 31.470 kr. samt en forudbetalt leje på 20.980 kr. A/C-forbruget er opgjort til 800 kr. Boligen ligger centralt i Slagelse og har adgang til parkering, dog er husdyr ikke tilladt.Lejligheden er beliggende i et område, der byder på gode muligheder for uddannelse med flere nærliggende institutioner inden for en radius af fem kilometer. Her findes blandt andet Absalon, Campus Slagelse, Professionshøjskolen Absalon, samt Zealand Sjællands Erhvervsakademi. Derudover ligger flere ZBC-afdelinger tæt på, herunder Auto-, Transport- & Logistikskolen, Kokke- & Tjenerskolen, Handels- og Teknisk gymnasium, El- og Dataskolen samt Landbrugs- & Gartnerskolen Jernbjerggaard. Dette giver gode muligheder for studerende og elever, der ønsker at bo tæt på deres uddannelsessted.
Slagelse har et veludbygget netværk af buslinjer, og der er et busstoppested inden for kort afstand, hvilket gør det nemt at komme rundt i byen og til nærliggende områder. Byens togstation ligger dog lidt længere væk, og derfor er busserne ofte det foretrukne valg til offentlig transport. For dem, der foretrækker at køre i bil, er der gode forbindelser til nærliggende byer som Sorø og Næstved, som kan nås inden for en overskuelig køretid.
Nærområdet omkring Jernbanegade byder på flere muligheder for indkøb og dagligdags gøremål. Byens centrum er inden for kort afstand, hvor der findes supermarkeder, specialbutikker og servicefaciliteter, som dækker de fleste behov. Der er dermed nem adgang til nødvendige faciliteter uden at skulle rejse langt.
Lejligheden er en del af en ejendom med parkering tilknyttet, hvilket giver mulighed for at have bil tæt på boligen. Samtidig sikrer beliggenheden i Slagelse, at man kan kombinere bylivets bekvemmeligheder med adgang til uddannelse og transport i nærheden.