47 m2 hus/villa på Vibekevej
4.600 kr/md
1 år og mere
Hus/villa
Ældrebolig
Odense SV
47 m²
2 værelser
Vibekevej, etage: 0..
Dette hus på Vibekevej i Odense SV er en ældrebolig med et samlet areal på 47 m² fordelt på to værelser. Huslejen er på 4.600 kr. om måneden, mens depositum udgør 13.800 kr. og forudbetalt leje er 9.200 kr. Boligen har en terrasse, der giver mulighed for udendørs ophold, og der er parkeringsplads til rådighed. Husdyr er tilladt i denne bolig.Odense SV er et område med en god blanding af boligformer og nem adgang til forskellige faciliteter. Nærområdet byder på indkøbsmuligheder og grønne områder, som kan benyttes til rekreation og daglige aktiviteter. Området er veludbygget og har en rolig atmosfære.
For den, der studerer eller arbejder med uddannelse, er der flere relevante institutioner inden for kort afstand. Blandt disse findes Dalum Landbrugsskole, Kold Tekniske Gymnasium, Kold College og Syddansk Universitet (SDU) i Odense. Derudover ligger UCL Niels Bohrs Allé, UCL Kompetence- og Organisationsudvikling samt UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole tæt på. TietgenSkolen (ELM) og Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle er også tilgængelige i nærheden, hvilket gør området relevant for forskellige former for uddannelse.
Odense har et veludviklet net af buslinjer, og det nærmeste busstoppested ligger under 1 kilometer fra boligen, hvilket sikrer let adgang til offentlig transport. Dette gør det nemt at komme rundt i byen og til de omkringliggende områder. For bilister er der gode forbindelser til de større veje, hvilket muliggør smidig kørsel til andre dele af Odense samt til nærliggende byer.
I området omkring Vibekevej er der adgang til flere butikker og dagligvareforretninger, der dækker de fleste behov i hverdagen. Dette sikrer, at indkøb kan klares hurtigt og effektivt, uden at det kræver længere ture.